Cellulit

×

Cellulit

Cellulit, jeden z największych kobiecych problemów estetycznych, najczęściej widoczny na udach, pośladkach, brzuchu i biodrach. Obrazowo porównywany do skórki pomarańczy. Jego powstanie zwykle powiązane jest z zaburzeniami kobiecego układu hormonalnego.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

Cellulit wodny, zwany twardym, powstaje u większości kobiet. Występuje wtedy, gdy pod wpływem gromadzenia się wody i toksyn w tkankach, następuje rozrost lipidów oraz ich nierównomierne rozmieszczenie. Często dotyczy kobiet w okresie ciąży lub menopauzy, kiedy wahania hormonów są wzmożone. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, alkohol i papierosy, nadmierne spożywanie soli i cukru lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przyczyniają się do powstania tego rodzaju cellulitu. Na szczęście łatwo się go pozbyć. Znacznie łatwiej niż cellulitu tłuszczowego, o którym mowa poniżej.

Cellulit tłuszczowy, zwany miękkim, występuje wtedy, gdy w tkance podskórnej gromadzi się za dużo tłuszczu. Rozrost komórek tłuszczowych powoduje nacisk na zakończenia nerwów, w wyniku którego na skórze pojawiają się bolące grudki, które uciskając na naczynka uniemożliwiają im sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek, a także przyswajanie tlenu i składników odżywczych. Pogorszeniu ulega krążenie i przemiana materii w komórkach. Na skórze widoczne stają się fałdy i zgrubienia. Ten rodzaj cellulitu najczęściej dotyka osób mało aktywnych fizycznie, tych które dużo i szybko straciły na wadze, oraz tych które mają problem z przemianą materii. Zdecydowanie trudniej z nim walczyć. Potrzeba dużo determinacji i czasu aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto przyjąć działanie prewencyjne i nie dopuścić do pojawienia się pierwszych oznak cellulitu. Nie rezygnować z aktywności fizycznej i spacerów, zdrowej diety oraz pielęgnacji ciała. Natomiast kiedy cellulit jest już widoczny należy przyjąć bardziej zaawansowane czynności, aby zapobiec jego rozrostowi. Połączyć aktywność fizyczną ze zdrową dietą, kosmetykami pomagającymi unormować stan skóry i odpowiednio dobranymi, regularnymi zabiegami redukującymi cellulit i modelującymi sylwetkę. Masaże oraz różnego rodzaju mechaniczne stymulacje komórek pobudzą tkankę tłuszczową do działania. Doskonale wymodelują sylwetkę i wygładzą cellulit. Zrelaksują ciało, przyspieszą krążenie krwi i wymianę płynów ustrojowych. Zabiegi zredukują głębokie pokłady tkanki tłuszczowej, także te oporne na stosowaną dietę i aktywność. Duże znaczenie ma również pielęgnacja wykonana w warunkach domowych. Codzienny automasaż przy pomocy szczotki lub rękawicy, peeling ciała wykonany 1-2 razy w tygodniu w celu usunięcia martwego naskórka, oraz prysznic naprzemienny „ciepła-zimna” woda. Jedynie połączenie tych wszystkich elementów daje satysfakcjonujące rezultaty. Warto także wprowadzić zdrowy nawyk picia wody, która pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. I pamiętać o codziennej regeneracji ciała i odpoczynku, ponieważ zmęczenie i stres nie są sprzymierzeńcami pięknej sylwetki.